Informacje praktyczne

Do wjazdu do Turcji niezbędny jest paszport i wiza turystyczna, która uprawnia do pobytu na miejscu przez okres 30 dni, a można ją kupić na każdym lotnisku po przylocie na miejsce. Koszt takiej wizy to 15 euro, natomiast paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu. Przed przyjazdem warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków. Opieka medyczna jest tutaj płatna więc takie ubezpieczenie pozwala uzyskać zwrot kosztów leczenia.

Nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typ A i B oraz tężcowi. Trzeba też pamiętać, że tutaj jest odmienna flora bakteryjna więc dobrze jest pic wodę butelkowaną lub napoje w puszkach, lepiej też uniknąć jedzenia na ulicy. Biorąc to pod uwagę przed przyjazdem tutaj dobrze jest wyposażyć podręczną apteczkę w leki, które pozwolą nam w razie problemów poradzić sobie z zatruciem pokarmowym.

Turcja to raj dla ludzi lubiących zakupy, można tu kupić bardzo tanie praktycznie wszystko. Warto zapuszczać się na bazary w poszukiwaniu ubrań, perfum, biżuterii, ale trzeba pamiętać, że targowanie się tutaj jest jak oddychanie, niezbędne.

Poza tym trzeba pamiętać o różnicach kulturowych i religijnych, bo to wpływa choćby na pracę sklepów czy lokali usługowych, które w czasie ramadanu czynne są po zachodzie słońca. W Turcji są też strefy wojskowe, na które nie można wchodzić i warto o tym pamiętać, bo złamanie zakazu powoduje groźne konsekwencje.