Koszty i ceny

Turcja to kraj niesamowity, pełen słońca, piękna, zabytków i wspaniałej kuchni. To rajskie plaże, niezwykle barwna historia, interesujące obyczaje i miejsca, których nie sposób zapomnieć. Niezależnie od tego, czy wybierzemy na cel podróży Kapadocję, czy Riwierę Turecką lub Egejską, a może jeszcze inny zakątek - zawsze warto się przygotować, tak by na miejscu móc w pełni cieszyć się urokami tego kraju.

W Turcji obowiązującą walutą jest lira turecka, to około 0,83 złotego. Jednakże korzystniejsze może okazać się wymienienie złotówek na euro lub dolary. Można to zrobić w bankomatach dostępnych na miejscu, bankach i kantorach.

Wybierając się do Turcji z biurem podróży można liczyć na korzystniejszą ofertę niż planowanie wakacji na własną rękę. Ceny all inclusive za tydzień bowiem zaczynają się już od 800zł od osoby, oczywiście jest to zależne od terminu (taniej jest poza sezonem) oraz od tego, czy kupujemy wycieczkę znacznie wcześniej czy też znajdziemy świetną ofertę last minute. W grę wchodzi także wybór odpowiedniego standardu hotelu.

Miłośnicy zwiedzania za 10 do 13 dni organizowanej wycieczki objazdowej po największych atrakcjach tego kraju czyli Efezie, Stambule, Troi czy Pamukkale zapłacą około 2300zł za osobę.

Wybierając zwiedzanie Turcji na własną rękę należy najpierw podliczyć koszty podróży. Można tu korzystać z metra, które jest niezwykle wygodne w takich miastach jak Ankara czy Stambuł, bowiem jednorazowy przejazd to koszt do 2,50 zł. Na odległości do 70 kilometrów zaś warto wynająć dolmusze, czyli autokary lub minibusy (ok 12 zł). Możemy także wypożyczyć samochód za około 150-200 zł za dzień. Benzyna zaś to koszt około 4,20 zł za litr.

Jeśli zaś chodzi o jedzenie to ceny w Turcji są bardzo podobne, a nawet często niższe niż te w Polsce. Oczywiście taniej będzie w mniejszych miejscowościach, a drożej w obleganych, turystycznych kurortach. Chleb kosztuje tu około 1,50zł, 10 jajek prawie 4 zł, a 1 kg pomidorów poniżej 2 złotych. Jeśli zaś chodzi o restaurację to w lepszych lokalach dobrą kolację można zjeść wydając od 50 do 100zł.