Przyroda

Turcja to kraj, który zachwyca swoimi walorami turystycznymi oraz pięknem przyrody. Można tu znaleźć wiele skarbów natury, które są chronione i aż zapierają dech w piersiach. Kraj ten stanowi idealne miejsce dla wszystkich miłośników przyrody, osób, które pragną ciszy i obcowania z różnorodnością fauny i flory. I choć Parki Narodowe można podziwiać w Turcji od niedawna, to są to miejsca naprawdę magiczne, które warto zobaczyć.

Do najbardziej wyjątkowych parków w tym kraju niewątpliwie należy Park Wodospadów w Korsunlu, w którym urzeka piękna dolina rzeki Aksu, piniowe lasy oraz oczywiście wodospady. Co ciekawe zakątek ten jest wciąż dziewiczy, mimo iż od popularnego miasta Antalyi dzieli go jedynie 20 kilometrów. Można tu urządzić piknik, przechadzać się po wąskich ścieżkach czy też po prostu posłuchać dźwięków natury.

Jednym z największych Parków Narodowych w Turcji, który zarazem jest niezwykle urokliwy, to Park Narodowy Doliny Munzur. Jego ukształtowanie terenu potrafi zachwycić, bowiem można tu odnaleźć zarówno jaskinie, jak i jeziora polodowcowe, kaniony czy wulkaniczne formacje skalne. Są tu też gorące źródła i wodospady. To teren badań naukowych i przepiękne, niezwykle różnorodne miejsce.

Koniecznie trzeba też zobaczyć Park Narodowy Koprulu, ponieważ właśnie tutaj czeka na turystów kanion mający aż 14 kilometrów długości. By się do niego dostać trzeba pokonać górską rzekę, następnie lasy z wodospadami oraz przejść przez trasę widokową pełną skarbów. Sam kanion zaś jest najdłuższym tego typu kanionem w Turcji, a jego głębokość wynosi 400 metrów.

Do najpopularniejszych parków Turcji zaliczyć można także Park Narodowy Uludag. W jego centrum znajduje się góra o tej samej nazwie, która przyciąga miłośników narciarstwa, a także tych, którzy kochają wspinaczkę i wędrowanie po górach. Nazywana ona bywa także Olimpu Bitynii. Na terenie całego parku zaś można podziwiać niezwykle dużo roślin, wśród których znajdują się hiacynty, pierwiosnki czy lasy jodłowe. Czasem można tu także spotkać różnokolorowe motyle.

Turcja zachwyca swoimi Parkami Narodowymi, których jest tutaj naprawdę dużo. Poza tym każdy z nich jest nieco inny, wyjątkowy, a sama natura urzeka dziewiczymi terenami, pięknem roślin i interesującymi mieszkańcami. Niewątpliwie każdy miłośnik przyrody znajdzie tu oazę, której nie będzie chciał opuszczać. I to niezależnie od pory roku. Tureckie Parki Narodowe bowiem to bogactwo fauny i flory, ogrom kolorów i zapachów, a także oaza spokoju.