Regiony turystyczne

Alanya jest najbardziej znanym kurortem Riwiery Tureckiej, znanym dzięki Plaży Kleopatry, niezliczonej ilości hoteli, barów i restauracji a także sklepów. Dzięki swojemu położeniu miasto stanowi również doskonałą bazę do uprawiania sportów wodnych oraz zwiedzania okolicznych jaskiń morskich, których tu jest pod dostatkiem, a te najbardziej znane to Fosforowa, Zakochanych, Piracka. Oprócz atrakcji typowo plażowych Alanya ma do zaoferowania również zabytki, które warto zwiedzić. Najciekawszy to oczywiście pochodząca z XIII wielu twierdza Alanya Kalesi. Powstała w latach 1226-1232, otoczona jest 6400 m murów i 140 wieżami. Częścią kompleksu jest mierząca 33 m Czerwona Wieża, która jest prawdopodobnie pierwszą budowlą wzniesioną przez Turków.

Bodrum było kiedyś niewielka osada rybacką, ale z czasem rozrosło się i stało się jednym z większych kurortów tureckich. W pobliżu miasta znajdują się ruiny Halikarnasu znanego z mauzoleum uznawanego z jeden z siedmiu cudów świata, to też miejsce urodzenia Herodota. Oprócz mauzoleum warto zwiedzić zamek św. Piotra zbudowany przez zakon krzyżowców, obecnie mieści się w nim Muzeum Archeologii Podwodnej. Jednak Bodrum przyciąga przede wszystkim plażami, nie bez powodu nazywa się je tureckim Santorini. Plaże są tu piaszczyste i przepiękne, niestety woda niezbyt czysta. O wiele lepsze warunki panują poza miastem, warto się wybrać na plaże w Gumbet, Ortakent, Bitez, Turgutreis, Akyarlar, Gumuşluk, czy Yalikavak.

Bodrum to tez idealne miejsce dla wielbicieli nurkowania, znajduje się tutaj około 20 baz nurkowych. Dzięki temu zarówno amatorzy jak i profesjonaliści mogą się tutaj świetnie bawić. Kemer to niewielka miejscowość leżąca w pobliżu gór Taurus, która jest jednym z popularniejszych kurortów tureckich. Turystów przyciągają tu co roku plaże, doskonale rozbudowana baza hotelowa i gastronomiczna. W pobliżu miast znajdują się ruiny starożytnego miasta Olimpos, które zostało zbudowane w III w. p.n.e. Wciąż można podziwiać pozostałości po budowlach, łaźniach, które świadczą o wielkości tego miejsca.

Marmaris to największy turecki port jachtowy a zarazem bardzo popularny kurort turystyczny z rozbudowaną bazą hotelową, wieloma barami i restauracjami, dzięki czemu przyciąga co roku tysiące turystów. Jest to miejsce, gdzie zarówno wielbiciele historii jak i wypoczynku na plaży czy amatorzy sportów wodnych znajda tu coś dla siebie. Można tu wypoczywać w cieniu palm w zacisznych zatoczkach, na piaszczystych plażach. W pobliżu Marmaris piękne plaże są też w Icmeler i Turunc, tutaj jest zdecydowanie mniej ludzi, jest ciszej i spokojniej. Spacerując po promenadzie warto zaglądać do kawiarni i restauracji i próbować lokalnych dań. Życie toczy się tutaj całą dobę w ciągu dnia na plażach a wieczorami w barach i dyskotekach.

Oludeniz to z kolei miasto znane z najpiękniejszej plaży w Turcji, mieści się tutaj wiele hoteli i restauracji, barów wszystko jak w każdym kurorcie turystycznym. A jednak jest tu ciszej, życie płynie tu spokojniej, można się tu bawić i w dzień, i w nocy, atrakcji nie brakuje. W Oludeniz co roku odbywa się też festiwal Air Games, panują do doskonałe warunki do uprawiania paralotniarstwa. Rozbudowana baza sportowo – kulturalna pozwala przyjemnie spędzać tu urlop. Samo miasteczko jest też bardzo dobrą bazą wypadową do okolicznych miejscowości, w których można zwiedzać zabytkowe budowle jak choćby na wyspie Gemili, gdzie znajduje się przepiękny bizantyjski kościół.

Side to piękne miasto z przepięknym wybrzeżem, luksusowymi hotelami, jeden z piękniejszych kurortów Riwiery Tureckiej. W starożytności mieściło się tutaj centrum handlowe z dużym portem. Do dziś można podziwiać tutaj ruiny agory, teatru a także świątyń Apolla i Ateny, które zostały zbudowane w II w. n.e. Starożytne budowle przeplatają się ze współczesnym budynkami, a w pobliżu rosną gaje pomarańczowe, na polach uprawia się bawełnę.

Erzurum leży na wysokości 2 tysięcy m n.p.m. i jest znanym ośrodkiem narciarskim i centrum sportów zimowych w Turcji. Warunki doskonałe dla narciarzy panują tutaj od listopada do marca, a różnorodność tras od zupełnie prostych po bardziej skomplikowane powoduje, że zarówno profesjonaliści jak i amatorzy przyjemnie spędzają tutaj czas. Stoki rozciągają się tu na poziomie 3000 m n.p.m. więc jest tu raczej dość zimno. Również samo miasto jest atrakcyjne dla turystów, przy głównej ulicy są ciekawe meczety, mauzolea, które można w każdej chwili zwiedzać. Przyjemnie można spędzać tutaj czas spacerując po mieście, po sklepach i restauracjach. Zajrzeć warto do pochodzącej z V wieku twierdzy, w pobliżu znajduje się zbudowany w XII wieku meczet Ulu Cami, którego znakiem charakterystycznym jest siedem pasaży biegnącymi z północy na południe. Za meczetem jest pochodząca z XII wieku medresa Dwóch Minaretów. Warte zwiedzenia jest też mauzoleum Uç Kümbetler z trzema grobowcami pochodzącymi z XIII w., a także XIV -wieczna medresa Yakutiye, którą zdobi portal z motywami roślinnymi.

Zapisz

Zapisz

Zapisz