Stambuł

Stambuł to dawna stolica Imperium Osmańskiego i jedno z największych miast Turcji liczącym 12 milionów mieszkańców. Jest to też ze względu na położenie, bo leży na dwóch kontynentach i ilość zabytków oraz atrakcji turystycznych jeden z popularniejszych kierunków turystycznych kraju.

Historia miasta sięga 680 r. p.n.e., na ten rok datuje się powstanie kolonii Chalkedon na obecnym terytorium azjatyckim, w 660 r p.n.e. powstało natomiast miasto w rejonie europejskim. Tereny te kolejno były w rękach perskich, ateńskich i Spartan. Następnie trafiło pod panowanie rzymskie i 330 roku za sprawą cesarza Konstantyna I zostało przemianowane na Konstantynopol, w XIII wieku władzę w nim przejął Zakon Krzyżowców i pozostawał w ich rękach do 1453 roku, kiedy to zostało zdobyte przez Turków i zostało stolicą Imperium Osmańskiego. Po I wojnie stolica został przeniesiona do Ankary a na Stambuł zostało przemianowane w 1930 roku.

Stambuł jest tak niezwykły i różnorodny jak wydarzenia historyczne, które miały na niego wpływ.

Na zwiedzanie miasta warto przeznaczyć kilka dni a zacząć je od Sultanahmet czyli najstarszej części, w której góruje Błękitny Meczet, zbudowany w latach 1609-16 na polecenie sułtana Ahmeta I, który budując go koniecznie chciał przyćmić stojącą niedaleko Haghia Sophia. Sam budynek pozostawia niezapomniane wrażenie, otoczony siedmioma minaretami wyróżnia się na tle innych budowli. Ściany wewnętrzne pokryte są niebieskimi fajansowymi kafelkami, to właśnie ich kolor dał nazwę meczetowi. Całą budowle można zwiedzać bezpłatnie za wyjątkiem godzin, w których odbywają się modlitwy. Trzeba pamiętać, że przed wejściem musimy zdjąć buty, również strój musi być odpowiedni czyli nie można wejść w krótkich spodenkach czy w koszulce na ramiączkach, kobiety muszą też mieć zakrytą głowę.

Niedaleko od meczetu znajduje się Haghia Sophia czyli Kościół Mądrości Bożej zbudowany w VI wieku, z polecenia sułtana Mehmeta II w 1453 roku przekształcona w meczet. Owo zmiana na szczęście nie była bardzo drastyczna, bo zdobienia świadczące o chrześcijańskim charakterze świątyni zostały zatynkowane, zostały dobudowane również minarety, minbar i mihrab. Od lat trzydziestych XX wieku mieści się tutaj muzeum.

W pobliżu Haghia Sophia jest Yerebatan Sarayi -Zatopiona Cysterna, wybudowana za czasów Konstantyna a rozbudowana za Justyniana w VI w. miała za zadanie zapewnienie wody dla miasta na wypadek oblężenia.

Stąd już niedaleko do zbudowanego z polecenia Konstantyna Hipodromu At Meydani, na którym odbywały się wyścigi rydwanów.

Ciekawym miejscem wartym zwiedzenia jest również Pałac Topkapi, zbudowany przez Turków Osmańskich i będący przez szereg lat siedzibą ich władców. W jego skład wchodzą liczne dziedzińce i budynki a całość składa się z trzech części - Pałacu Zewnętrznego -Birun, Pałacu Wewnętrznego - Enderun oraz Haremu. Budowla jest olbrzymia i do dziś jest świadectwem potęgi tureckiej. W pobliżu pałacu jest park Gulhane, w którym mieszczą się Muzeum Porcelany Tureckiej, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Starożytnego Wschodu, do których warto również zajrzeć.

Stambuł to także przepiękne meczety, najbardziej znany i chyba najładniejszy to meczet Sulejmana Wspaniałego - Suleymaniye Camii, który powstał w XVI wieku.

Nie tylko stara część miasta kryje w sobie wiele niezwykłych budowli, również nowsza część miasta jest niezwykle ciekawa. Począwszy od wieży Galata, która powstała w XIV wieku i była strażnicą aż po plac Taksim, który jest najbardziej nowoczesną dzielnicą miasta. Mieści się tutaj Pomnik Republiki, Galeria Sztuki oraz Muzeum Adama Mickiewicza.

Jedną z większych atrakcji Stambułu jest Wielki Bazar - Kapali Çarşi, na który koniecznie trzeba się wybrać po zakupy, w czasie których należy pamiętać o targowaniu się.

Zapisz

Zapisz