Warto zobaczyć

Kapadocja to rejon znany wykutych w skałach domów, podziemnych miast pochodzących z IV wieku oraz kościołów zbudowanych w IX-X wieku. Z kolei Pamukkale to niezwykłe białe, wapienne tarasy, które leżą na niemal 200 metrowym klifie, a wypełnia je woda termalna. Gdy się patrzy z oddali na nie przypominają obłoczki bawełny, dlatego też często nazywa się to miejsce "Bawełniany Zamek".

Warto też zwiedzić miasto Safranbolu, które począwszy od XII wieku do XX było najważniejszą przystanią dla karawan, które udawały się z zachodu na wschód. Miasto to z przepiękną architekturą, budynkami Starego Meczetu, Starej Łaźni zbudowanymi w XIV wieku są świadectwem wielkości państwa osmańskiego i świadectwem burzliwej historii tego regionu. Efez to nieustające świadectwo starożytnością, przeplatania się wpływów chrześcijańskich i ormiańskich. Warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie tego miasta, bo jest to prawdziwa uczta dla wielbicieli historii.

Najbardziej znaną budowlą była świątynia Artemidy, która była uznawana za jedne z cudów świata, niestety nie przetrwała do obecnych czasów, po je świetności pozostały tylko ruiny. W pobliżu znajdują się łaźnie Variusa, świątynia Hadriana, fontanna Trajana i ruiny Wielkiego Teatru, który powstał w III w. p.n.e. i mógł zmieścić około 25 tysięcy widzów. Za panowania Nerona został tu zbudowany stadion, na którym odbywały się walki gladiatorów, zawody sportowe. W pobliżu stadionu stoi kościół Matki Bożej. W mieście wciąż trwają prace archeologiczne, których zadaniem jest odkrycie tego co jeszcze nie zostało odkryte, tak aby następne pokolenia mogły zobaczyć jak życie toczyło się tu przed tysiącami lat.